Produkty

Stavíme svépomocí střechu na rekreační chatě


Někteří lidé se rozhodli vyměnit svůj městský byt za bydlení v rekreační lokalitě a přizpůsobují tomu i její vybavení a dispozici. Staví krby, provádí instalaci podlahového topení a mimo jiné se stavební práce dotknou i střechy a krovů. Některé chaty mají střechu zcela nevyhovující a je třeba pozměnit i její koncepci, u jiných je nutné zvednout obytný prostor o jedno patro a nakonec je nutné vystavět konstrukci střešních krovů pro pokládku vhodné krytiny.

střešní krovy

Nejdůležitější operací je v tomto případě statický výpočet nosnosti střechy i samotného obvodového zdiva, s odvozením průřezu jednotlivých vazníků, na to nesmíte zapomenout, a kdo si na toto netroufá, měl by oslovit specialistu – statika.

tesařské trámy

Jestliže se chcete pustit do stavby krovů sami a máte již potřebné znalosti a dovednosti, budete poptávat i tesařské vruty. Obyčejně mívají talířovou hlavu, což je zásadní pro práci se dřevem v takovémto rozsahu, a nelze je nahradit jinými druhy spojovacího materiálu. Tesařské vruty se nakupují ve větším počtu na základě matematického propočtu nebo alespoň hrubého odhadu.

Jakmile se dokončí výstavba krovů, přichází na řadu vodorovné střešní latě a na ně se pak pokládá krytina v podobě střešních tašek. Můžete si na tuto práci přizvat pokrývače, ale i amatér si dokáže poradit, není to tak obtížné, jak se zdá, zejména u menších střešních ploch. Pokládku krytiny pak doplní okapové svody a nesmíte zapomenout na hromosvod a jeho případnou revizi.

Na co by však amatérský tesař a pokrývač neměl zapomenout, je připomínka kontroly kvality komínového tělesa. V případě výstavby nové střechy je ideální příležitost k jeho opravě a k posouzení, zda by nebylo vhodné komín nahradit novým řešením. Ve většině rekreačních chat se obytný prostor vytápí dřevem v krbových kamnech či v krbu a funkčnost komínu by měl tentokrát posoudit odborník.