Zahrada a dům

Když nízkoenergetický dům, tak bungalov


Zajištění bydlení patří k základním potřebám člověka a za socialismu se razilo heslo, že je třeba, aby měl každý střechu nad hlavou, aniž by musel celý život platit obrovské sumy v rámci různých úvěrů. Proto se také tehdy rozjela výstavba panelových sídlišť a postupně byly byty přidělovány dle pořadníků, v podstatě téměř zdarma. Jistě, že tu mohla fungovat i konexe a úplatky, ale to už je téma na jiný článek. Jde spíše o to uvědomit si, že díky tomu se tehdy celkem dařilo tento koncept plnit.

posezení na terase

Doba se ale změnila a bytová výstavba vázne. Naštěstí ale existují firmy, které produkují nízkoenergetické domy, s nimiž lze dosáhnout ještě větších energetických úspor, než při bydlení v paneláku. V nízkoenergetickém domě lze využít tepelná čerpadla, vytápění dřevem, fotovoltaiku, mít k dispozici kontejner na čistý propan a samozřejmě i svůj vlastní zdroj vody a septik.

nízkoenergetický dům

Berte raději bungalov

Představte si, že jste si právě vybrali pozemek na okraji obce, pro stavební účely, a vedle vás začne soused stavět třípatrové monstrum. Váš soused z druhé strany něco podobného zopakuje, a z třetí strany, od zadního traktu, do třetice začne opět vyrůstat něco megalomanského. Vzápětí se stanete obětí sevření tří vysokých domů, které vám zastíní celou zahradu, a navíc vám uberou na soukromí, protože z jejich horních pater bude fantastický výhled na váš bazén a krátce sečený trávník. V podstatě se tu nebudete moci ani projít v plavkách, a je-li vaše manželka pohledná, může se stát terčem objektu zájmu některých sexuchtivých mužů velmi snadno.

U domů typu bungalovu se nic podobného již z principu stát nemůže, ty jsou přízemní, máte tu dostatek sluníčka i soukromí. Pokud lidé vezmou rozum do hrsti a dají přednost těmto domům, bude se jim v dané lokalitě příjemněji žít. Ostatně, můžete se o tom sami přesvědčit v některých přímořských letoviscích, kde jsou bungalovy k dispozici rekreantům.